Events Archive - St Mary's

Select a month

April

HS: Confirmation (Chapel)

Tue Apr 20 2:00 PM - Tue Apr 20 3:00 PM
Tue Apr 20 2:00 PM Tue Apr 20 3:00 PM HS: Confirmation (Chapel)

HS: Grades 8 & 9 Parent/Teacher meetings

Thu Apr 29 3:00 PM - Thu Apr 29 6:00 PM
Thu Apr 29 3:00 PM Thu Apr 29 6:00 PM HS: Grades 8 & 9 Parent/Teacher meetings

HS: Animal Anti-Cruelty League Visit

Fri Apr 30 11:30 AM - Fri Apr 30 11:30 AM
Fri Apr 30 11:30 AM Fri Apr 30 11:30 AM HS: Animal Anti-Cruelty League Visit

HS: Grade 12 & Boarder Parent/Teacher Meetings

Fri Apr 30 11:30 AM - Fri Apr 30 1:00 PM
Fri Apr 30 11:30 AM Fri Apr 30 1:00 PM HS: Grade 12 & Boarder Parent/Teacher Meetings

May

Spar Regional Hockey Tournament @ Curro on 9 May Sat May 08 12:00 AM - Sun May 09 12:00 AM
Sat May 08 12:00 AM Sun May 09 12:00 AM Spar Regional Hockey Tournament @ Curro on 9 May

HS: Hockey vs DGC, St Annes (Venue: DGC, SMDSG)

Sat May 01 5:00 AM - Sat May 01 10:00 AM
Sat May 01 5:00 AM Sat May 01 10:00 AM HS: Hockey vs DGC, St Annes (Venue: DGC, SMDSG)

HS: Senior Competition Marimba Band

Tue May 04 2:30 PM - Tue May 04 4:00 PM
Tue May 04 2:30 PM Tue May 04 4:00 PM HS: Senior Competition Marimba Band

JP: Grade 1 Parents Coffee Catch-up

Thu May 06 5:45 AM - Thu May 06 6:30 AM
Thu May 06 5:45 AM Thu May 06 6:30 AM JP: Grade 1 Parents Coffee Catch-up

Little Saints Mother's Day

Fri May 07 8:45 AM - Fri May 07 9:45 AM
Fri May 07 8:45 AM Fri May 07 9:45 AM Little Saints Mother's Day

HS: Independent Schools Netball Festival (Venue: St John's)

Sat May 08 5:00 AM - Sat May 08 10:00 AM
Sat May 08 5:00 AM Sat May 08 10:00 AM HS: Independent Schools Netball Festival (Venue: St John's)

HS: Hockey vs TMC (Venue: TMC)

Sat May 08 5:00 AM - Sat May 08 10:00 AM
Sat May 08 5:00 AM Sat May 08 10:00 AM HS: Hockey vs TMC (Venue: TMC)

HS: Ecoschool Club: Beach clean up

Sat May 08 5:30 AM - Sat May 08 8:30 AM
Sat May 08 5:30 AM Sat May 08 8:30 AM HS: Ecoschool Club: Beach clean up

JP: Grade 2&3 Parent Coffee Catch-Up

Thu May 13 5:45 AM - Thu May 13 6:30 AM
Thu May 13 5:45 AM Thu May 13 6:30 AM JP: Grade 2&3 Parent Coffee Catch-Up

SP: Soccer Matches vs Northdene

Thu May 13 12:00 PM - Thu May 13 1:30 PM
Thu May 13 12:00 PM Thu May 13 1:30 PM SP: Soccer Matches vs Northdene

SP: Tennis Matches

Thu May 13 12:00 PM - Thu May 13 2:00 PM
Thu May 13 12:00 PM Thu May 13 2:00 PM SP: Tennis Matches

PS: St Mary's Music Showcase

Thu May 13 1:30 PM - Thu May 13 3:00 PM
Thu May 13 1:30 PM Thu May 13 3:00 PM PS: St Mary's Music Showcase

HS: Hockey vs WGHS (Venue: WGHS, SMDSG)

Sat May 15 5:00 AM - Sat May 15 10:00 AM
Sat May 15 5:00 AM Sat May 15 10:00 AM HS: Hockey vs WGHS (Venue: WGHS, SMDSG)

U14 Netball Tournament (Venue: DGC)

Sat May 15 5:00 AM - Sat May 15 10:00 AM
Sat May 15 5:00 AM Sat May 15 10:00 AM U14 Netball Tournament (Venue: DGC)

SP: Diving Competition @ Maris Stella

Sat May 15 7:00 AM - Sat May 15 9:00 AM
Sat May 15 7:00 AM Sat May 15 9:00 AM SP: Diving Competition @ Maris Stella

HS: Confirmation (Chapel)

Tue May 18 2:00 PM - Tue May 18 3:00 PM
Tue May 18 2:00 PM Tue May 18 3:00 PM HS: Confirmation (Chapel)

HS: Senior Competition Marimba Band

Tue May 18 2:30 PM - Tue May 18 4:00 PM
Tue May 18 2:30 PM Tue May 18 4:00 PM HS: Senior Competition Marimba Band

SP: Student Recital in the Green Room

Tue May 18 4:30 PM - Tue May 18 6:00 PM
Tue May 18 4:30 PM Tue May 18 6:00 PM SP: Student Recital in the Green Room

HS: St Mary's and Hilton College Music Evening (Venue: SMDSG)

Wed May 19 4:00 PM - Wed May 19 7:00 PM
Wed May 19 4:00 PM Wed May 19 7:00 PM HS: St Mary's and Hilton College Music Evening (Venue: SMDSG)

SP: Soccer Matches vs Hillcrest

Thu May 20 12:00 PM - Thu May 20 1:30 PM
Thu May 20 12:00 PM Thu May 20 1:30 PM SP: Soccer Matches vs Hillcrest

SP: Tennis Matches

Thu May 20 12:00 PM - Thu May 20 2:00 PM
Thu May 20 12:00 PM Thu May 20 2:00 PM SP: Tennis Matches

JP: Grade 2 Special Person's Evening

Thu May 20 3:30 PM - Thu May 20 5:00 PM
Thu May 20 3:30 PM Thu May 20 5:00 PM JP: Grade 2 Special Person's Evening

HS: Netball vs DGC

Sat May 22 5:00 AM - Sat May 22 10:00 AM
Sat May 22 5:00 AM Sat May 22 10:00 AM HS: Netball vs DGC

HS: Hockey vs DGC (Venue: DGC)

Sat May 22 5:00 AM - Sat May 22 10:00 AM
Sat May 22 5:00 AM Sat May 22 10:00 AM HS: Hockey vs DGC (Venue: DGC)

SP: Tennis Matches

Thu May 27 12:00 PM - Thu May 27 2:00 PM
Thu May 27 12:00 PM Thu May 27 2:00 PM SP: Tennis Matches

June

SP: Music Finals

Thu Jun 03 2:00 PM - Thu Jun 03 4:00 PM
Thu Jun 03 2:00 PM Thu Jun 03 4:00 PM SP: Music Finals

HS: Ecoschool Club: Beach clean up

Sat Jun 05 4:00 AM - Sat Jun 05 8:00 AM
Sat Jun 05 4:00 AM Sat Jun 05 8:00 AM HS: Ecoschool Club: Beach clean up

HS: Culture@Kearsney: Words

Wed Jun 09 3:30 AM - Wed Jun 09 5:30 AM
Wed Jun 09 3:30 AM Wed Jun 09 5:30 AM HS: Culture@Kearsney: Words

HS: Culture@Kearsney: Words

Thu Jun 10 3:30 PM - Thu Jun 10 5:30 PM
Thu Jun 10 3:30 PM Thu Jun 10 5:30 PM HS: Culture@Kearsney: Words

HS: TBC: Choir Concert @ Clifton College

Fri Jun 11 4:30 PM - Fri Jun 11 6:30 PM
Fri Jun 11 4:30 PM Fri Jun 11 6:30 PM HS: TBC: Choir Concert @ Clifton College

July

HS: Grade 9 Marimba Band (ECA)

Tue Jul 13 1:45 PM - Tue Jul 13 2:30 PM
Tue Jul 13 1:45 PM Tue Jul 13 2:30 PM HS: Grade 9 Marimba Band (ECA)

HS: Art Projects (ECA)

Wed Jul 14 1:00 PM - Wed Jul 14 2:00 PM
Wed Jul 14 1:00 PM Wed Jul 14 2:00 PM HS: Art Projects (ECA)

HS: Flute Group (ECA)

Mon Jul 19 1:45 PM - Mon Jul 19 2:30 PM
Mon Jul 19 1:45 PM Mon Jul 19 2:30 PM HS: Flute Group (ECA)

HS: Orchestra (ECA)

Mon Jul 19 2:30 PM - Mon Jul 19 4:00 PM
Mon Jul 19 2:30 PM Mon Jul 19 4:00 PM HS: Orchestra (ECA)

HS: Orchestra (ECA)

Mon Jul 19 2:30 PM - Mon Jul 19 4:00 PM
Mon Jul 19 2:30 PM Mon Jul 19 4:00 PM HS: Orchestra (ECA)

HS: Flute Group (ECA)

Mon Jul 26 1:45 PM - Mon Jul 26 2:30 PM
Mon Jul 26 1:45 PM Mon Jul 26 2:30 PM HS: Flute Group (ECA)

HS: Jazz Band (ECA)

Tue Jul 27 1:00 PM - Tue Jul 27 2:00 PM
Tue Jul 27 1:00 PM Tue Jul 27 2:00 PM HS: Jazz Band (ECA)

HS: Grade 9 Marimba Band (ECA)

Tue Jul 27 1:45 PM - Tue Jul 27 2:30 PM
Tue Jul 27 1:45 PM Tue Jul 27 2:30 PM HS: Grade 9 Marimba Band (ECA)

HS: Confirmation (ECA) - Chapel

Tue Jul 27 2:00 PM - Tue Jul 27 3:00 PM
Tue Jul 27 2:00 PM Tue Jul 27 3:00 PM HS: Confirmation (ECA) - Chapel

HS: Senior Competition Marimba Band (ECA)

Tue Jul 27 2:30 PM - Tue Jul 27 4:00 PM
Tue Jul 27 2:30 PM Tue Jul 27 4:00 PM HS: Senior Competition Marimba Band (ECA)

HS: Gr 8 Marimba Band

Wed Jul 28 12:15 PM - Wed Jul 28 1:00 PM
Wed Jul 28 12:15 PM Wed Jul 28 1:00 PM HS: Gr 8 Marimba Band

HS: Debating Senior/Junior (ECA)

Thu Jul 29 12:15 PM - Thu Jul 29 1:00 PM
Thu Jul 29 12:15 PM Thu Jul 29 1:00 PM HS: Debating Senior/Junior (ECA)

HS: AME (ECA)

Thu Jul 29 1:00 PM - Thu Jul 29 2:00 PM
Thu Jul 29 1:00 PM Thu Jul 29 2:00 PM HS: AME (ECA)

HS: Photography Club

Fri Jul 30 11:45 AM - Fri Jul 30 1:30 PM
Fri Jul 30 11:45 AM Fri Jul 30 1:30 PM HS: Photography Club

HS: Matric Saturday School (compulsory attendance)

Sat Jul 31 5:30 AM - Sat Jul 31 11:30 AM
Sat Jul 31 5:30 AM Sat Jul 31 11:30 AM HS: Matric Saturday School (compulsory attendance)

August

SP: Gr 6 & 7 Robotics

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: Gr 6 & 7 Robotics

SP: isiZulu Support Lessons

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: isiZulu Support Lessons

SP: Gr 6 Art Club

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: Gr 6 Art Club

SP: Hockey Outdoor Practice (U13 C Team)

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: Hockey Outdoor Practice (U13 C Team)

SP: U10-U13 Swimming Squad

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: U10-U13 Swimming Squad

SP: Tennis Practice (B-Team)

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: Tennis Practice (B-Team)

SP: Saints Press Team

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: Saints Press Team

SP: Bible Fun Club

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:00 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:00 PM SP: Bible Fun Club

SP: Hockey Outdoor Practice (U13A & B Teams)

Mon Aug 02 12:00 PM - Mon Aug 02 1:30 PM
Mon Aug 02 12:00 PM Mon Aug 02 1:30 PM SP: Hockey Outdoor Practice (U13A & B Teams)

SP: Hockey Outdoor Practice (U13 C Team)

Mon Aug 02 2:00 PM - Mon Aug 02 3:00 PM
Mon Aug 02 2:00 PM Mon Aug 02 3:00 PM SP: Hockey Outdoor Practice (U13 C Team)

SP: Gr 6 Art Club

Mon Aug 02 2:00 PM - Mon Aug 02 3:00 PM
Mon Aug 02 2:00 PM Mon Aug 02 3:00 PM SP: Gr 6 Art Club

SP: isiZulu Support Lessons

Mon Aug 02 2:00 PM - Mon Aug 02 3:00 PM
Mon Aug 02 2:00 PM Mon Aug 02 3:00 PM SP: isiZulu Support Lessons

SP: Gr 6 Marimbas

Tue Aug 03 4:30 AM - Tue Aug 03 5:15 AM
Tue Aug 03 4:30 AM Tue Aug 03 5:15 AM SP: Gr 6 Marimbas

SP: Choir Practice

Tue Aug 03 5:00 AM - Tue Aug 03 6:00 AM
Tue Aug 03 5:00 AM Tue Aug 03 6:00 AM SP: Choir Practice

SP: Ukulele Group

Tue Aug 03 12:00 PM - Tue Aug 03 1:00 PM
Tue Aug 03 12:00 PM Tue Aug 03 1:00 PM SP: Ukulele Group

SP: U10-U13 Swimming Squad

Tue Aug 03 12:00 PM - Tue Aug 03 1:00 PM
Tue Aug 03 12:00 PM Tue Aug 03 1:00 PM SP: U10-U13 Swimming Squad

SP: U12 & U13 Softball Practice

Tue Aug 03 12:00 PM - Tue Aug 03 1:00 PM
Tue Aug 03 12:00 PM Tue Aug 03 1:00 PM SP: U12 & U13 Softball Practice

SP: Gr 4 & 5 Robotics

Tue Aug 03 12:00 PM - Tue Aug 03 1:00 PM
Tue Aug 03 12:00 PM Tue Aug 03 1:00 PM SP: Gr 4 & 5 Robotics

SP: Gr 5 & 7 Afrikaans Support Lessons

Tue Aug 03 12:00 PM - Tue Aug 03 1:00 PM
Tue Aug 03 12:00 PM Tue Aug 03 1:00 PM SP: Gr 5 & 7 Afrikaans Support Lessons

SP: U10 & U11 Hockey Outdoor Practice

Tue Aug 03 12:00 PM - Tue Aug 03 1:00 PM
Tue Aug 03 12:00 PM Tue Aug 03 1:00 PM SP: U10 & U11 Hockey Outdoor Practice

HS: Jazz Band (ECA)

Tue Aug 03 1:00 PM - Tue Aug 03 2:00 PM
Tue Aug 03 1:00 PM Tue Aug 03 2:00 PM HS: Jazz Band (ECA)

SP: U13A & B Hockey Matches vs Fatima @ Riverside Hockey Club

Tue Aug 03 2:00 PM - Tue Aug 03 4:00 PM
Tue Aug 03 2:00 PM Tue Aug 03 4:00 PM SP: U13A & B Hockey Matches vs Fatima @ Riverside Hockey Club

SP: Gr 6 Marimbas

Wed Aug 04 4:30 AM - Wed Aug 04 5:15 AM
Wed Aug 04 4:30 AM Wed Aug 04 5:15 AM SP: Gr 6 Marimbas

SP: Gr 6 Marimbas

Wed Aug 04 4:30 AM - Wed Aug 04 5:15 AM
Wed Aug 04 4:30 AM Wed Aug 04 5:15 AM SP: Gr 6 Marimbas

SP: U10-U13 CUMBA

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: U10-U13 CUMBA

SP: Softball Practice U12 & U13 A & B Team

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: Softball Practice U12 & U13 A & B Team

SP: Tennis Practice (A-Team)

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: Tennis Practice (A-Team)

SP: U10-U11 Rounders

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: U10-U11 Rounders

SP: U10-U13 CUMBA

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: U10-U13 CUMBA

SP: Saints Press Club

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: Saints Press Club

SP: U10 & U11 Rounders

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: U10 & U11 Rounders

SP: Saints Press Club

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: Saints Press Club

SP: U12 & U13 A-B Softball Practice

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: U12 & U13 A-B Softball Practice

SP: A-Team Tennis Practice

Wed Aug 04 12:00 PM - Wed Aug 04 1:00 PM
Wed Aug 04 12:00 PM Wed Aug 04 1:00 PM SP: A-Team Tennis Practice

HS: Art Projects (ECA)

Wed Aug 04 1:00 PM - Wed Aug 04 2:00 PM
Wed Aug 04 1:00 PM Wed Aug 04 2:00 PM HS: Art Projects (ECA)

SP: JAME

Wed Aug 04 1:00 PM - Wed Aug 04 2:00 PM
Wed Aug 04 1:00 PM Wed Aug 04 2:00 PM SP: JAME

SP: JAME

Wed Aug 04 1:00 PM - Wed Aug 04 2:00 PM
Wed Aug 04 1:00 PM Wed Aug 04 2:00 PM SP: JAME

HS: Instrumental Concert with Hilton College (Venue: SMDSG)

Wed Aug 04 4:30 PM - Wed Aug 04 6:30 PM
Wed Aug 04 4:30 PM Wed Aug 04 6:30 PM HS: Instrumental Concert with Hilton College (Venue: SMDSG)

SP: Gr 7 Marimbas

Thu Aug 05 4:30 AM - Thu Aug 05 5:15 AM
Thu Aug 05 4:30 AM Thu Aug 05 5:15 AM SP: Gr 7 Marimbas

SP: Recorder Group

Thu Aug 05 5:00 AM - Thu Aug 05 5:30 AM
Thu Aug 05 5:00 AM Thu Aug 05 5:30 AM SP: Recorder Group

SP: Orchestra Practice

Thu Aug 05 7:30 AM - Thu Aug 05 8:30 AM
Thu Aug 05 7:30 AM Thu Aug 05 8:30 AM SP: Orchestra Practice

SP: Gr 6 Afrikaans Support Lessons

Thu Aug 05 12:00 PM - Thu Aug 05 1:00 PM
Thu Aug 05 12:00 PM Thu Aug 05 1:00 PM SP: Gr 6 Afrikaans Support Lessons

JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 05 12:00 PM - Thu Aug 05 2:30 PM
Thu Aug 05 12:00 PM Thu Aug 05 2:30 PM JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 05 12:00 PM - Thu Aug 05 2:30 PM
Thu Aug 05 12:00 PM Thu Aug 05 2:30 PM JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

SP: U10 & U11 Hockey Matches vs Fatima @ Riverside Hockey Club

Thu Aug 05 12:00 PM - Thu Aug 05 2:30 PM
Thu Aug 05 12:00 PM Thu Aug 05 2:30 PM SP: U10 & U11 Hockey Matches vs Fatima @ Riverside Hockey Club

HS: Debating Senior/Junior (ECA)

Thu Aug 05 12:15 PM - Thu Aug 05 1:00 PM
Thu Aug 05 12:15 PM Thu Aug 05 1:00 PM HS: Debating Senior/Junior (ECA)

HS: AME (ECA)

Thu Aug 05 1:00 PM - Thu Aug 05 2:00 PM
Thu Aug 05 1:00 PM Thu Aug 05 2:00 PM HS: AME (ECA)

SP: Choir Practice

Thu Aug 05 1:15 PM - Thu Aug 05 2:00 PM
Thu Aug 05 1:15 PM Thu Aug 05 2:00 PM SP: Choir Practice

SP: U10-U13 Hurdle Trials

Tue Aug 10 11:00 AM - Tue Aug 10 1:00 PM
Tue Aug 10 11:00 AM Tue Aug 10 1:00 PM SP: U10-U13 Hurdle Trials

HS: Jazz Band (ECA)

Tue Aug 10 1:00 PM - Tue Aug 10 2:00 PM
Tue Aug 10 1:00 PM Tue Aug 10 2:00 PM HS: Jazz Band (ECA)

SP: U10 Hockey Matches vs Hillcrest @ St Mary's

Tue Aug 10 1:00 PM - Tue Aug 10 2:00 PM
Tue Aug 10 1:00 PM Tue Aug 10 2:00 PM SP: U10 Hockey Matches vs Hillcrest @ St Mary's

HS: Grade 9 Marimba Band (ECA)

Tue Aug 10 1:45 PM - Tue Aug 10 2:30 PM
Tue Aug 10 1:45 PM Tue Aug 10 2:30 PM HS: Grade 9 Marimba Band (ECA)

HS: Senior Competition Marimba Band (ECA)

Tue Aug 10 2:30 PM - Tue Aug 10 4:00 PM
Tue Aug 10 2:30 PM Tue Aug 10 4:00 PM HS: Senior Competition Marimba Band (ECA)

JP: Cultural Evening in the Hall

Tue Aug 10 3:00 PM - Tue Aug 10 4:30 PM
Tue Aug 10 3:00 PM Tue Aug 10 4:30 PM JP: Cultural Evening in the Hall

JP: Little Saints & Grade 2 Grandparents' Day in the Hall

Wed Aug 11 6:00 AM - Wed Aug 11 10:20 AM
Wed Aug 11 6:00 AM Wed Aug 11 10:20 AM JP: Little Saints & Grade 2 Grandparents' Day in the Hall

HS: Interhouse Singing (Hall)

Wed Aug 11 4:30 PM - Wed Aug 11 6:30 PM
Wed Aug 11 4:30 PM Wed Aug 11 6:30 PM HS: Interhouse Singing (Hall)

JP: Little Saints Parents' Coffee Catch-up

Thu Aug 12 5:30 AM - Thu Aug 12 6:30 AM
Thu Aug 12 5:30 AM Thu Aug 12 6:30 AM JP: Little Saints Parents' Coffee Catch-up

JP: Grade 1 & 3 Grandparents' Day in the Hall

Thu Aug 12 6:00 AM - Thu Aug 12 10:00 AM
Thu Aug 12 6:00 AM Thu Aug 12 10:00 AM JP: Grade 1 & 3 Grandparents' Day in the Hall

JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 12 11:15 AM - Thu Aug 12 12:45 PM
Thu Aug 12 11:15 AM Thu Aug 12 12:45 PM JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 12 11:30 AM - Thu Aug 12 1:00 PM
Thu Aug 12 11:30 AM Thu Aug 12 1:00 PM JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

JP: Interhouse Athletics

Fri Aug 13 6:00 AM - Fri Aug 13 8:30 AM
Fri Aug 13 6:00 AM Fri Aug 13 8:30 AM JP: Interhouse Athletics

HS: Photography Club

Fri Aug 13 11:45 AM - Fri Aug 13 1:30 PM
Fri Aug 13 11:45 AM Fri Aug 13 1:30 PM HS: Photography Club

SP: U10-U13 Hurdle Finals

Mon Aug 16 11:00 AM - Mon Aug 16 12:00 PM
Mon Aug 16 11:00 AM Mon Aug 16 12:00 PM SP: U10-U13 Hurdle Finals

SP: Hockey Outdoor Practice (U13 C Team)

Mon Aug 16 12:00 PM - Mon Aug 16 1:00 PM
Mon Aug 16 12:00 PM Mon Aug 16 1:00 PM SP: Hockey Outdoor Practice (U13 C Team)

SP: Gr 6 Art Club

Mon Aug 16 12:00 PM - Mon Aug 16 1:00 PM
Mon Aug 16 12:00 PM Mon Aug 16 1:00 PM SP: Gr 6 Art Club

SP: isiZulu Support Lessons

Mon Aug 16 12:00 PM - Mon Aug 16 1:00 PM
Mon Aug 16 12:00 PM Mon Aug 16 1:00 PM SP: isiZulu Support Lessons

SP: U10-U13 1200m Finals

Wed Aug 18 11:00 AM - Wed Aug 18 12:00 PM
Wed Aug 18 11:00 AM Wed Aug 18 12:00 PM SP: U10-U13 1200m Finals

JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 19 11:15 AM - Thu Aug 19 12:45 PM
Thu Aug 19 11:15 AM Thu Aug 19 12:45 PM JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 19 11:30 AM - Thu Aug 19 1:00 PM
Thu Aug 19 11:30 AM Thu Aug 19 1:00 PM JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

SP: U13A Hockey Matches vs DGC @ St Mary's

Thu Aug 19 12:30 PM - Thu Aug 19 1:30 PM
Thu Aug 19 12:30 PM Thu Aug 19 1:30 PM SP: U13A Hockey Matches vs DGC @ St Mary's

SP: U10 - U13 800m Finals

Tue Aug 24 11:00 AM - Tue Aug 24 12:00 PM
Tue Aug 24 11:00 AM Tue Aug 24 12:00 PM SP: U10 - U13 800m Finals

JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 26 11:15 AM - Thu Aug 26 12:45 PM
Thu Aug 26 11:15 AM Thu Aug 26 12:45 PM JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

SP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Aug 26 11:30 AM - Thu Aug 26 1:00 PM
Thu Aug 26 11:30 AM Thu Aug 26 1:00 PM SP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

SP: U10 - U13 Hockey Matches vs Westville @ St Mary's

Thu Aug 26 12:00 PM - Thu Aug 26 2:30 PM
Thu Aug 26 12:00 PM Thu Aug 26 2:30 PM SP: U10 - U13 Hockey Matches vs Westville @ St Mary's

September

SP: Gr 7 Marimbas

Thu Sep 02 4:30 AM - Thu Sep 02 5:15 AM
Thu Sep 02 4:30 AM Thu Sep 02 5:15 AM SP: Gr 7 Marimbas

SP: Recorder Group

Thu Sep 02 5:00 AM - Thu Sep 02 5:30 AM
Thu Sep 02 5:00 AM Thu Sep 02 5:30 AM SP: Recorder Group

SP: Orchestra Practice

Thu Sep 02 7:30 AM - Thu Sep 02 8:30 AM
Thu Sep 02 7:30 AM Thu Sep 02 8:30 AM SP: Orchestra Practice

JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Sep 02 11:15 AM - Thu Sep 02 12:45 PM
Thu Sep 02 11:15 AM Thu Sep 02 12:45 PM JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Sep 02 11:30 AM - Thu Sep 02 1:00 PM
Thu Sep 02 11:30 AM Thu Sep 02 1:00 PM JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

SP: U10 - U13 Hockey Matches vs Glenwood Prep @ St Mary's

Thu Sep 02 12:00 PM - Thu Sep 02 2:30 PM
Thu Sep 02 12:00 PM Thu Sep 02 2:30 PM SP: U10 - U13 Hockey Matches vs Glenwood Prep @ St Mary's

SP: Gr 6 Afrikaans Support Lessons

Thu Sep 02 12:00 PM - Thu Sep 02 1:00 PM
Thu Sep 02 12:00 PM Thu Sep 02 1:00 PM SP: Gr 6 Afrikaans Support Lessons

SP: Choir Practice

Thu Sep 02 1:15 PM - Thu Sep 02 2:00 PM
Thu Sep 02 1:15 PM Thu Sep 02 2:00 PM SP: Choir Practice

SP: Sing Into Spring Choir Invitational in the Amphitheatre

Thu Sep 02 4:30 PM - Thu Sep 02 6:00 PM
Thu Sep 02 4:30 PM Thu Sep 02 6:00 PM SP: Sing Into Spring Choir Invitational in the Amphitheatre

SP: Gr 7 Marimbas

Fri Sep 03 4:30 AM - Fri Sep 03 5:15 AM
Fri Sep 03 4:30 AM Fri Sep 03 5:15 AM SP: Gr 7 Marimbas

SP: Spring Market

Fri Sep 03 8:00 AM - Fri Sep 03 8:30 AM
Fri Sep 03 8:00 AM Fri Sep 03 8:30 AM SP: Spring Market

SP: U10-U13 Golf

Fri Sep 03 11:00 AM - Fri Sep 03 12:00 PM
Fri Sep 03 11:00 AM Fri Sep 03 12:00 PM SP: U10-U13 Golf

SP: U10 - U13 Hockey Matches vs CURRO @ CURRO (HS)

Sat Sep 04 6:30 AM - Sat Sep 04 10:00 AM
Sat Sep 04 6:30 AM Sat Sep 04 10:00 AM SP: U10 - U13 Hockey Matches vs CURRO @ CURRO (HS)

SP: U13A Hockey Matches vs Thomas More College @ St Mary's

Mon Sep 06 1:00 PM - Mon Sep 06 2:00 PM
Mon Sep 06 1:00 PM Mon Sep 06 2:00 PM SP: U13A Hockey Matches vs Thomas More College @ St Mary's

SP: U10 - U13 Tennis Champs

Wed Sep 08 12:00 PM - Wed Sep 08 2:00 PM
Wed Sep 08 12:00 PM Wed Sep 08 2:00 PM SP: U10 - U13 Tennis Champs

JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Sep 09 11:15 AM - Thu Sep 09 12:45 PM
Thu Sep 09 11:15 AM Thu Sep 09 12:45 PM JP: Grade 2 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

Thu Sep 09 11:30 AM - Thu Sep 09 1:00 PM
Thu Sep 09 11:30 AM Thu Sep 09 1:00 PM JP: Grade 3 Hockey Matches @ CURRO Hillcrest

SP: U13A DGC Sports Festival - Hockey, Tennis & Squash

Fri Sep 10 6:00 AM - Fri Sep 10 12:00 PM
Fri Sep 10 6:00 AM Fri Sep 10 12:00 PM SP: U13A DGC Sports Festival - Hockey, Tennis & Squash

SP: U10 - U13B Hockey Matches vs Thomas More College @ Thomas More College

Sat Sep 11 6:00 AM - Sat Sep 11 10:00 AM
Sat Sep 11 6:00 AM Sat Sep 11 10:00 AM SP: U10 - U13B Hockey Matches vs Thomas More College @ Thomas More College

SP: U13A DGC Sports Festival - Hockey, Tennis & Squash

Sat Sep 11 6:00 AM - Sat Sep 11 12:00 PM
Sat Sep 11 6:00 AM Sat Sep 11 12:00 PM SP: U13A DGC Sports Festival - Hockey, Tennis & Squash

SP: U10 - U13 Hockey Matches vs Winston Park @ St Mary's

Sat Sep 18 6:30 AM - Sat Sep 18 10:00 AM
Sat Sep 18 6:30 AM Sat Sep 18 10:00 AM SP: U10 - U13 Hockey Matches vs Winston Park @ St Mary's

SP: U12 & U13 Interhouse Hockey Matches

Mon Sep 20 12:00 PM - Mon Sep 20 1:00 PM
Mon Sep 20 12:00 PM Mon Sep 20 1:00 PM SP: U12 & U13 Interhouse Hockey Matches

SP: U10 & U11 Interhouse Hockey Matches

Tue Sep 21 12:00 PM - Tue Sep 21 1:00 PM
Tue Sep 21 12:00 PM Tue Sep 21 1:00 PM SP: U10 & U11 Interhouse Hockey Matches

SP: U12 & U13 Interhouse Softball Matches

Wed Sep 22 12:00 PM - Wed Sep 22 1:00 PM
Wed Sep 22 12:00 PM Wed Sep 22 1:00 PM SP: U12 & U13 Interhouse Softball Matches

PS: Saint Sisters' Get-together - Heritage Day Picnic

Thu Sep 23 7:30 AM - Thu Sep 23 8:00 AM
Thu Sep 23 7:30 AM Thu Sep 23 8:00 AM PS: Saint Sisters' Get-together - Heritage Day Picnic

Terms dates 2021

1st Term

Monday, 18 January – Friday, 26 March

Half term: Friday, 19 February (PS 11:30; HS – 12:30) – Monday, 22 February inclusive

2nd Term

Monday, 19 April – Friday, 18 June

Half term: No half term due to two public holidays

3rd Term

Tuesday, 13 July – Thursday, 23 September

Half term: Friday, 6 August (PS 11:30am; HS – 12:30) – Monday, 9 August inclusive

4th Term

Monday, 4 October – Friday, 3 December (HS - 1 December –tbc)

Half term: Friday, 29 October –(PS 11:30am; HS – 12:30) Monday, 1 November inclusive

View full calendar